Logo
Liczydlo Z Michałem

Liczydło 2015

 

„Liczydło”, tygodniowy wiosenny obóz matematyczny w Szczyrku, w dniach 26.03 – 01.04.2015, połączony z górską włóczęgą, za nami.
Jak było?
Zacznijmy od pytania – czy można w ciągu pięciu dni rozwiązać 240 niebanalnych zadań z matematyki na poziomie rozszerzonym?
W teorii… nie bardzo, raczej nie. A w praktyce?
Okazuje się, że można! Łącznie ze starannym zapisaniem rozwiązań! To właśnie pokazało tegoroczne „Liczydło” – I Wiosenny Obóz Matematyczny w Szczyrku! Każdego dnia cztery godziny „oficjalnych” zajęć z matematyki, dla relaksu – wędrówki po górach, a na deser – rozwiązywanie dwudziestu, wylosowanych na początku Obozu, nieszablonowych zadań. Indywidualnie lub w zespołach. Konsultacje, poszukiwania, polemiki. W sali wykładowej i w pokojach – u siebie lub u sąsiadów! Najważniejsze, że do przodu, że kolejny „haczyk” na karcie rozwiązań odnotowany! Bez bólu, bez cierpienia, bez strachu, że trzeba, że muszę. Pięć dni wytężonej pracy, zaangażowania, powodującego nie raz pytania pana Marka Czaińskiego, naszego drugiego opiekuna i przewodnika turystycznego – „Co, dzisiaj nie jecie kolacji? Od kilku minut jest na stole!”
We wtorek spotkanie z dr. Michałem Przykuckim z Uniwersytetu w Oksfordzie, gościem specjalnym tegorocznego „Liczydła”. Skok do świata prawdziwej, profesjonalnej matematyki… Wykład z teorii liczb. Trójki pitagorejskie, liczby pierwsze. Idea dowodu nie wprost, Podstawowe Twierdzenie Arytmetyki, Twierdzenie o Liczbach Pierwszych, hipoteza liczb pierwszych bliźniaczych… Fascynujące, chociaż, uwierzcie, łatwo nie było! Zaraz potem kolejny wieczór z zadaniami, tym razem z możliwością konsultacji z panem Michałem…
Jeszcze ostatnie poprawki, upiększenia, „wygładzanie” rozwiązań, szlifowanie diamentów. I wielki finał – oddawanie prac, nawet w środę, tuż przed wyjazdem…
Ale przecież „Liczydło” to nie tylko praca, nie tylko matematyka!
Skrzyczne od pierwszego dnia kusiło nas swoim pięknem i… zdobyliśmy je! Chociaż w ataku szczytowym życie „kierownika wyprawy” wisiało na włosku – podano Mu pomocną dłoń (i kije do nordic walkingu), dano jeszcze jedną szansę… Skocznie kompleksu Skalite, Sanktuarium Maryjne na Górce, spacer na Żylicą… Znakomite warunki w naszej bazie – Ośrodku Szkoleniowo-Wypoczynkowym „Beskidek”, położonym w centrum Szczyrku, u podnóża góry Beskidek. Doskonale wyposażone pomieszczenia do pracy. Dwu- i trzyosobowe pokoje z węzłem sanitarnym i TV. Wspaniała góralska (!!!) kuchnia i przemiła, rodzinna atmosfera przy wspólnym stole!!!

 

„Liczydło” w Szczyrku! Miało być fajnie, było… fantastycznie !!!

 

Uczestnicy pierwszego ,,Liczydła”
Robert Przykucki
Marek Czaiński
dr Michał Przykucki
Justyna Merta
Aldona Grabka
Sara Kołak
Monika Paruszewska
Ania Ratajczak
Natalia Stróżycka
Weronika Turek
Izabela Witczak
Klaudia Wróbel
Michał Kalitka
Mikołaj Wysocki

 

Wspomnienia...

 

„Liczydło to obóz, w którym naprawdę łączy się przyjemne z pożytecznym.
Kilka godzin matematyki dziennie i spacery po górach. Chociaż, będąc szczerą, każda z tych rzeczy na Liczydle była i przyjemna i pożyteczna. Po raz pierwszy miałam okazję brać udział w zajęciach matematycznych w papciach i z kawą na stole- iście domowa atmosfera. Zwiedzanie i wędrówki przy pięknym krajobrazie dawały ukojenie dla umysły ,ale wysiłek dla ciała. W razie niepogody obowiązywała zasada „róbta, co chceta”(w granicach rozsądku), gdzie dla nas oznaczało to:
„Macie dodatkowe godziny na wykonanie swoich zadań”. Nie zabrakło także wykładów
z zawodowym matematykiem, które poszerzyły nasze spojrzenie na ten przedmiot, zajmujących konwersacji przy posiłkach, śmiechu, zabawy , radości. Obóz wspominam bardzo dobrze i gdybym miała okazję, chętnie pojechałabym na niego jeszcze raz. ;)”

Sara

 

„Zapowiadał się żmudny tydzień robienia zadań przygotowujących Nas do matury.
Dodatkowe lekcje. Rozmowy tylko i wyłącznie o sposobie rozwiązania problemu.
A jednak spotkało Nas niemałe zaskoczenie… Owszem każdy z uczestników otrzymał swoją pulę zadań, ale (co ciekawe) największą przyjemność przeżywaliśmy ROZWIĄZUJĄC JE wspólnie. Szukanie niezliczonych sposobów, żeby odnaleźć poprawną odpowiedź oraz dyskusje,
dlaczego powinien być taki wynik a nie inny. Odskocznią od tego były interesujące rozmowy
z opiekunami podczas posiłków (nie tylko o matematyce), a także długie wędrówki po górach
i miasteczku. Jeżeli matematyka nie jest dla Ciebie życiowym utrapieniem, szukanie rozwiązania
to przygoda, a nie strata czasu…
Nie czekaj dłużej – zapisz się na obóz matematyczny Liczydło!:)”

Natalia

 

„Obóz nie tylko poszerzył moją znajomość danych zagadnień z matematyki, ale również sprawił,
że teraz patrzę na nią inaczej- zrozumiałem jak wiele rzeczy w życiu codziennym opiera się
na matematyce i zostało stworzonych dzięki matematyce.”

Mikołaj

 

„Obóz matematyczny. Wcale nie powinno brzmieć to strasznie. Nie, jeśli mówimy o Liczydle! Liczydło łączy w sobie zamiłowanie do matematyki i gór. Co wspólnego może mieć matematyka
z górami? Wiele i wcale nie chodzi o obliczanie kąta nachylenia stoku :D Góry mają w sobie pewną potęgę, którą czuje się będąc otoczonym szczytami dosięgającymi chmur, nazywam to pewnym rodzajem nieskończoności. Czy również matematyka nie ma w sobie owej potęgi?
Czy to nie matematyka jest językiem pozwalającym nam poznawać prawidłowości wszechświata? Połączenie więc matematyki z wędrówką po górach jest trafnym przedsięwzięciem,
którego doświadczyć można podczas Liczydła. Zdobywanie szczytów to nie tyle walka z górami, co walka ze sobą. Ale ileż pięknych widoków po drodze! Warto więc podejmować próbę.
Z matematyką jest podobnie. Dwadzieścia zadań, które mieliśmy do wyliczenia podczas obozu,
to również była dla nas ciężka walka, ale każde wyliczone zadanie daje ogromne poczucie satysfakcji, które jest proporcjonalna do stopnia trudności zadania.
Polecam więc obóz wszystkim, którzy lubią wyzwania i dobrą zabawę. Jeśli ktoś fascynuje się matematyką ,nie będzie trzeba go namawiać, jeśli nie, może jest to właśnie szansa na spojrzenie
na matematykę z innej strony i znalezienie w niej pierwiastka nieskończoności .”

Ania

 

Chatka

 

Organizatorzy